Власний графік та вища зарплата: як сімейному лікареві відкрити ФОП (ВІДЕО)

Змiст

Сімейний лікар із Черкас Сергій Млавець вирішив піти з державної поліклініки, щоб почати приватну медичну практику. В інтерв’ю Health24 лікар-підприємець розповів, як змінилося його життя після відкриття власної справи, а також поділився досвідом, інструкцією й рекомендаціями щодо відкриття ФОП та відповідно власного медичного центру.

Сергій Млавець, директор та сімейний лікар медичної студії “Prevent”

Скільки часу необхідно для відкриття ФОП та вже власне медичної студії?

ФОП я відкрив у кінці серпня 2021 року. Думки щодо відкриття переслідували мене близько двох років, адже це досить відповідальний крок. Я хотів одразу відкрити ФОП і займатися тільки цією справою, без сумісництва чи іншої справи. Власне процедура відкриття ФОП була “з дивану” за допомогою сервісу “Дія”.

Перша декларація в мене була підписана 15 грудня. Потрібен час саме від відкриття ФОП до відкриття власне медичного центру. Це бувають різні дати. Залежно від організованості лікаря і певних технічних процесів, термін відкриття ФОП і власної справи може відрізнятися. Декому достатньо місяця чи півтора, комусь пів року або навіть більше. Тому це досить індивідуально. У мене відкриття ФОП відбулося в серпні, а власної медичної студії – в середині грудня 2021 року.

Що необхідно, щоб відкрити ФОП?

Необхідно насамперед здійснити державну реєстрацію фізичної особи – підприємця. Також потрібно вибрати систему оподаткування для того, щоб вміти й знати, як платити податки. Обов’язково необхідна оренда майна або власне приміщення для провадження власної практики. Також необхідно мати все матеріально-технічне оснащення, згідно з табелем у Наказі №148 МОЗ України.

Приміщення для власної практики необхідно підбирати, враховуючи його інклюзивність. Тобто, щоб маломобільні верства населення могли потрапити до свого сімейного лікаря. Саме цим я керувався, коли вибирав приміщення.

Коли виконані ці кроки, потрібно мати дійсну ліцензію. Після здобуття ліцензії необхідно заключити договір з медичною інформаційною системою на власний вибір. Я заключив договір з МІС Health24 через її багатофункціональність, доступність і простоту у використанні. Ви можете також обрати цю МІС або обрати іншу. Саме через медичну інформаційну систему буде укладено договір з НСЗУ.

Нагадаємо, у Івано-Франківську розповіли, чому обрали МІС Health24.

Саме з допомогою МІС ви будете працювати щодня у власному електронному кабінеті, передавати електронні дані до eHealth та, відповідно, до НСЗУ.

Лікарю, який хоче відкрити ФОП, дуже допоможуть методичні рекомендації приватного практикуючого лікаря, які розроблені за ініціативою проекту USAID “Підтримка реформи охорони здоров’я”. Це один з важливих документів, за яким я особисто працював. Він розроблений у 2019 році, тому деякі пункти могли застаріти або модифікуватися, втім, основний зміст і поетапність залишається. Цей документи буде відмінним інструментом для формування структури того, що необхідно зробити.

Який час потребує проходження всіх етапів?

Потрібно приблизно від одного до трьох місяців для того, щоб пройти всі ці етапи. Державна реєстрація фізичної особи – підприємця відбувається найшвидше. Також потрібно відкрити рахунок в банку. Основний час займає процедура отримання ліцензії від Міністерства охорони здоров’я і процедура підписання договору з Національною службою здоров’я України. Оскільки під час цього проходить ретельна перевірка ваших документів і тому потрібен певний час: від тижня до місяця на кожну процедуру.

Якими працівниками має бути укомплектований медичний центр?

Згідно із договором з НСЗУ, лікар має право працювати сам, але це буде досить складно. Також він має право найняти безліч працівників: медсестер, санітарів, адміністраторів, операторів колл-центру. Я працюю з адміністраторкою, яка виконує безпосередньо адміністративну роботу і функції оператора колл-центру.

Яким чином підбирали персонал?

Зі своєю адміністраторкою я знайомий багато років. Ми працювали з нею на попередньому місці роботи. Колектив треба підбирати на високому рівні довіри, а також, звичайно, компетентності. Ця людина буде вашою правою рукою і допомагатиме робити те, що ви можете не встигати виконувати. Це напевно основні критерії для підбору персоналу.

Чим має бути забезпечений заклад?

Згідно із Наказом №148 МОЗ України про табель матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров’я, які надають первинну медичну допомогу, лікарю необхідний певний перелік інструментів для роботи. Основними є: електрокардіограф, пікфлуометр, отоофтальмоскоп, засоби для вимірювання рівня глюкози в крові, швидкі тести тощо. Ці та багато інших важливих засобів обов’язково потрібні для ліцензування, підписання договору з НСЗУ і загалом практичної роботи лікаря.

Скільки декларацій укладено за місяць роботи?

За місяць роботи медичної студії “Prevent” вже набрано близько 700 декларацій. При цьому в нас є чотири дитини віком до 5 років, це найулюбленіші мої пацієнти. Є тридцять дітей віком до 18 років, близько трьохсот людей віком від 18 до 45 років, приблизно сто людей віком 65+. В мене є пацієнтка, якій цього року в серпні виповниться 100 років з Божою допомогою, – і це також моя улюблена пацієнтка.

Яку кількість декларацій плануєте укласти?

На попередньому місці роботи я мав приблизно 2000 пацієнтів. Я усвідомлюю, що це справді важко працювати з такою кількістю пацієнтів. Тому зараз у власній медичній практиці я планую набрати 1200-1500 пацієнтів для правильного, кваліфікованого і ефективного надання медичної допомоги й пацієнтоорієнтованості. Згідно із поки непідтвердженою мною інформацією, лікарі-ФОП можуть заяву до НСЗУ для зменшення кількості ліміту рекомендованого набору декларацій для своєї практики.

Який наразі розмір капітаційної ставки?

За договором на 2022 рік НСЗУ платить капітаційну ставку в розмірі 786 грн, залежно від вікового коефіцієнту. Наприклад, якщо це дитина до 5 років, то приблизно 161 грн буде надходити щомісяця. Якщо це дитина від 5 до 18 років, то сума зменшується і буде становити близько 80 грн в місяць. За працездатного пацієнта від 18 до 39 – буде йти 40 грн. За пенсіонера 65+ буде надходити на ваш рахунок як ФОП приблизно 80 грн в місяць.

На що витрачаєте кошти від НСЗУ?

Загалом ці кошти витрачаються на основні пункти, такі як:

 • оренда приміщення, якщо приміщення є орендованим, а не власним. Залежно від регіону, міста і площі суми будуть варіюватися – від 5000 до 20000 грн;
 • комунальні послуги (електроенергія, водопостачання, теплопостачання);
 • зарплатний фонд (на зарплату лікаря, адміністратора, медсестри чи іншого персоналу, який наявний в лікаря-ФОП);
 • витратні матеріали: рукавички, бахіли, санітайзери, шпателі тощо (всі ці речі витрачаються щодня і їх постійно треба оновлювати);
 • канцелярські товари;
 • ремонт;
 • сервісне обслуговування різних приладів;
 • лабораторні послуги, якщо у вас є власний аналізатор або підписаний договір з лабораторією, як у моєму випадку.

Як змінилося життя після того, як закінчили працювати в якості найманого працівника?

Передусім перестала боліти голова. Зменшилося навантаження і став себе краще почувати у фізичному плані. Звісно, стало більше організаторської роботи, адже ти тепер не лише лікар, а й керівник власної медичної студії і ця робота лягла на твої плечі.

Також зараз багато часу приділяється профілактиці захворювань, тому що саме в державній клініці займаються здебільшого лікувальним процесом, а зараз є певний час для профілактичних заходів. Головна місія студії “Prevent” – це попереджати, запобігати захворюванням, оскільки це робить легшим і дешевшим сам процес лікування.

Є можливість змінити графік роботи, він може бути більш гнучким і пацієнтоорієнтованішим. З’явилося більше часу для власного розвитку і вдосконалення своїх професійних навичок як лікаря.

Скільки годин на тиждень Ви працюєте?

Кожен сімейний лікар, мається на увазі лікар-ФОП, може сам вибрати свій графік роботи, залежно від потреб його пацієнтів. В основному це залежить від кількості декларацій. Якщо лікар має невелику кількість декларацій, то він може працювати меншу кількість годин. Лікар, який набрав максимум декларацій, матиме потребу працювати більше годин на тиждень.

Я зараз при наборі моїх декларацій працюю 6 годин в день з понеділка по п’ятницю. Працюю в дві зміни: в певні дні можна прийти зранку або ввечері. В суботу або неділю прийом може бути за домовленістю. В майбутньому я збільшуватиму графік, але поки цього достатньо для надання хорошої медичної допомоги моїм пацієнтам.

Чи є заміна на випадок хвороби, відпустки?

Така функція обов’язково має бути у лікаря, який працюватиме сам. Якщо працює група лікарів, то відповідно вони домовляються про взаємозаміну. Якщо лікар працює сам, то йому потрібно скласти договір з іншим лікарем, і в разі відпустки або хвороби вас буде заміняти цей лікар. В мене така можливість є, тобто є лікар, який може підстрахувати.

Яким чином просуваєте свій медичний центр?

Звісно, у світлі останніх подій просування центру в основному відбувається в соцмережах. Ми маємо свої сторінки в Facebook та Instagram, ведемо там активну діяльність. Це дуже цікаво, такого не було в державній клініці. Це новий виток моєї особистої діяльності, який дає певний результат.

Пацієнти дізнаються про студію за рекомендацією тих пацієнтів, які в мене вже є, та рекомендацією моїх колег, знайомих. Ми тісно співпрацюємо з колегами як державних, так і приватних закладів.

Розкажіть, будь ласка, про конкуренцію у цій сфері

Якщо говорити про місто Черкаси, то тут конкуренції в негативному плані немає. Є державні медичні заклади, активно відкриваються приватні центри (як великі клініки, так і лікарі-ФОП), які починають набирати декларації. Поки що випадків явних недобросовісних конкурентних питань не було.

Я думаю, якщо лікар кваліфікований, впевнений в своїх силах і знає свою справу, то в нього все вийде.

Чи даєте пацієнтам власний контактний номер?

Кожен медичний центр вирішує, надавати таку інформацію чи ні. Зараз популярна практика, що оператори кол-центру зв’язуються з пацієнтами без висвітлення особистого номеру лікаря. Я вважаю, що це хороша практика.

Якщо клініка невелика і лікар ставиться до своїх пацієнтів як до друзів, можливий і інший варіант. Я розглядаю і таку можливість. Але все ж таки краще особисте життя і роботу в даному випадку розмежовувати.

Обов’язково кожна медична клініка має мати кол-центр або адміністратора, який буде відповідати на телефонні дзвінки. Це необхідна складова зараз будь-якої студії, медичного центру. Пацієнти мають мати доступ у робочий час до інформації щодо роботи медзакладу, прийому лікарів, певних адміністративних питань. І це завдання керівника забезпечити цей доступ.

Звичайно, потрібно мати електронну адресу, куди пацієнти можуть певні документи, результати лабораторних та інструментальних обстежень. Також багато лікарів мають на телефонах месенджери, куди надсилається подібна інформація.

Чи відрізняються умови прийому пацієнта сімейним лікарем в державній клініці від приватного центру?

На відміну від поліклініки в мене є можливість більшого присвячення часу пацієнтам. Так, наприклад, на первинного пацієнта в мене виділено до пів години часу для визначення його основних питань, встановлення попереднього діагнозу і складання плану обстеження та лікування.

Також відрізняється тим, що все-таки у приватних клініках не такий великий запис на прийом до лікаря. Були ситуації, коли в державних клініках можна було і не потрапити до сімейного лікаря, якщо ми говоримо саме за плановий прийом, а не ургентний. У своїй медичній студії я таких ситуацій не допускатиму. Ми записуємо пацієнтів на прийом в найкоротший термін.

Мої пацієнти при необхідності можуть здати аналізи у той же день, коли це необхідно, на відміну від державних поліклінік, де запис на лабораторні обстеження може тривати кілька днів чи навіть тижнів. Це суттєва перевага для пацієнта.

Робота клініки побудована так, щоб мінімізувати кількість черг. Зараз при наявних деклараціях взагалі немає черг. Людина приходить в зручний для неї час і отримує консультацію. У моїй медичній студії немає таких ситуацій “а мені тільки спитати”, бо вже налаштована організація саме прийому до лікаря. Пацієнт, записаний на конкретний час, потрапить на той же час, а не як в державній клініці, коли треба пропустити кількох людей і потрапити на прийом на годину пізніше, ніж було назначено.

На скільки зросла ваша зарплата?

В державній поліклініці зарплата сімейного лікаря варіюється, зараз вона суттєва зросла. Наприклад, на останньому місці роботи в мене була зарплата від 13000 до 16000 грн. Зараз за місяць роботи і 700 декларацій я вже маю дохід у 26000 грн. Звичайно витрати є, але з часом кількість декларацій буде збільшуватися і дохід буде зростати. Певні структури, це можна знайти у вільному доступі, можуть чітко розрахувати вашу заробітну плату в залежності від кількості декларацій. Це можна легко прорахувати, виходячи з капітаційної ставки. Тобто, лікар може приблизно орієнтуватися, який дохід він буде мати при певному наборі декларацій. Це досить індивідуально. Лікар може мати як 800, так і 1800 декларацій. Відповідно зарплата буде різною.

Лікар може це прораховувати. Важливий бізнес-план, якщо можна так сказати. ФОП – це не тільки особа, а й підприємець, хоч він і лікар. Якщо ви наважуєтеся на цей крок, необхідно все прорахувати. Лікар, який буде працювати саме за деклараціями з НСЗУ, має порахувати, яка його кінцева ціль і прибуток. Я зараз знаходжуся на половині шляху, це ще не кінцева ціль.

Які ризики відкриття власної справи?

Перший ризик – не вкластися в стартовий капітал. Це основне, що потрібно правильно спланувати, на що треба витратити кошти на етапі ліцензування. Тобто, треба закупити меблі, обладнання. Мало хто говорить, що потрібні кушетки, столи, шафи, стільці тощо. Це, здається, очевидні речі, але вони досить дорогі. І це також потрібно розуміти. Є ризик того, що може не вистачити грошей, це потрібно продумувати.

Другий основний ризик, якщо ми говоримо про ліцензування та співпрацю з НСЗУ, в тому, що дані структури можуть не підписати договори чи ліцензію через якісь невідповідності, матеріально-технічне оснащення чи недостатністю кваліфікованість, відповідно до вимог. Це дуже важливий ризик, тому що на даному етапі робота може зупинитися і не рухатися далі, при цьому треба все затвердити.

Третій ризик – це відсутність реклами, самих пацієнтів, декларацій в лікаря. Потрібно, щоб про цього лікаря знали і йшли до нього. Тобто, ризик у відсутності пацієнтів і, відповідно, прибутку.

Який стартовий капітал необхідний?

Для кожного лікаря стартовий капітал є індивідуальним. Це залежить від припустимого і доцільного для нього масштабу своєї практики. Для мене стартовий капітал орієнтовно склав 100-120 тисяч грн для того, щоб запустити власну медичну студію.

Що варто знати лікарям, які хочуть відкрити власну справу?

На мою думку, ви маєте бути кваліфікованим медичним спеціалістом. Незалежно від того, який у вас кошторис, яке круте обладнання, якщо ви сумніваєтесь в своїх силах чи маєте недостатню компетенцію, не слід починати власну медичну практику. Це буде недалекоглядно, неперспективно. Можливо, слід попрацювати над своїми навичками як лікувальними, так і комунікативними, щоб згодом все вийшло.

Важливий кошторис, оскільки без стартового капіталу важко почати, на порожньому місці нічого не виникне. Для ліцензування і підписання договору з НСЗУ потрібне дороге матеріально-технічне оснащення.

Також потрібно володіти навичками підбору персоналу, якщо ви хочете працювати кваліфіковано і надавати якісні медичні послуги. Необхідна висока кваліфікація лікаря, оскільки без цього пацієнти швидко зрозуміють, що лікар недостатньо компетентний і власна справа не буде розвиватися.

Потрібно знати нормативно-правову базу: ознайомитися з основами оподаткування, знати медичні накази, всі норми інклюзивності щодо приміщення, в якому ви будете працювати. Всі ці речі надзвичайно важливі і з ними потрібно гарно ознайомитися і гарно вивчити перед початком роботи.

Необхідно знайти модель свої практики, як ви будете працювати, яка буде стилістика. І все ж таки треба набрати хороший персонал, якому ви будете довіряти і який вас не підведе. Це такі основні вимоги для того, щоб почати власну справу.

Які існують міфи у пацієнтів щодо роботи сімейних лікарів у приватних медцентрах?

Головний міф у пацієнтів – те, що у приватних структурах все платно і дорого. Але коли починаєш розказувати про співпрацю з НСЗУ, про безкоштовний прийом і певні лабораторні обстеження, направлення до інших лікарів, рецепти на доступні ліки, пацієнти дивуються: “А який зиск вам?”. Деколи ми пояснюємо певні організаційні моменти, деколи кажемо: “От такі ми унікальні” (сміється). Всі думають, що тільки в державних поліклініках послуги безкоштовні, а в приватних клініках – послуги завжди платні і дорогі.

Другий міф – лікар не відповідатиме, не буде зв’язку, до нього буде важко потрапити. Він не буде так професійно займатися пацієнтом, як в державній клініці. Думаю, тут варто думати навпаки: лікар побудував свою справу і зацікавлений в якості надання власних медичних послуг, щоб пацієнт був задоволений і рекомендував його.

Які існують міфи в лікарів про приватну сімейну практику?

Основним міфом є те, що це надзвичайно складно. Але якщо розібратися у всіх процесах, починаючи від державної реєстрації ФОП, закінчуючи графіком роботи власної медичної практики, можна покроково це все зробити. Це все трудомістко, але не так складно, як може здатися на самому початку шляху.

Другий міф – це дуже дорого. Як колись я думав, потрібно витратити мільйони. Насправді, якщо структурувати витрати, буде зрозуміло, що потрібні не такі великі гроші, як може спочатку здаватися.

Третій міф або швидше побоювання – може нічого не вийти. Ці побоювання можуть підсилюватися зовні недобросовісними колегами чи друзями, які можуть даватимуть непотрібні рекомендації. Якщо ви вже наважилися і є чітке поняття того, як ви будете працювати, – все вийде. Люди зрозуміють і побачать вашу концепцію – і ці страхи пропадуть.

Моя основна рекомендація – не боятися, якщо ви впевнені в своїх силах, то робіть цю справу.

Рейтинг:
(оцiнок - 14)
Оцiнити
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Коментарі: 1


 1. Наталя

  Дякую!!! Прочитавши ваші тези я відчула більшу впевненість у реалізації своєї справи!!!!!!!! Ви праві:треба рухатися вперед,не озираючись,щоб досягти чогось більшого