Як отримати електронний підпис?

електронний підпис

Що таке електронний підпис?

Зараз все більше обертів набирає робота з документами онлайн з комп’ютера або телефону. Більше не потрібно стояти в довгих чергах, щоб оформити довідку або отримати квитанцію. І тепер навіть щоб просто підписати документ потрібна тільки ЕЦП/КЕП.

Електронний цифровий підпис або Кваліфікований електронний підпис (ЕЦП/КЕП) – це файл, в якому міститься зашифрований унікальний ключ. Він є ідентифікатором особистості людини. Це прекрасна альтернатива підпису «від руки». Використовується для ідентифікації підписувача електронного документу, дозволяє однозначно визначати походження інформації (джерело інформації), що міститься у документі. Завдяки цьому ЕЦП є також надійним засобом розмежування відповідальності за інформаційну діяльність у суспільстві, зокрема, відповідальності за дезінформування.

Електронний цифровий підпис призначений для використання фізичними та юридичними особами – суб’єктами електронного документообігу:

 • для ідентифікації підписувача;
 • для підтвердження цілісності даних в електронній формі

ЕЦП володіє всіма основними властивостями власноручного підпису:

 • засвідчує те, що отриманий документ надійшов від особи, яка його підписала;
 • гарантує цілісність та захист від спотворення і внесення виправлень у підписаний документ;
 • не дає можливості особі, яка підписала документ, відмовитись від зобов’язань, які вона взяла на себе, підписуючи цей документ.

ЕЦП/КЕП майже неможливо підробити. Безпека використання ЕЦП забезпечується тим, що засоби, які використовуються для роботи з ЕЦП, проходять експертизу в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України. Послуги з надання ЕЦП в Україні впроваджуються акредитованими центрами сертифікації ключів (АЦСК).

Його можна отримати безкоштовно в податковій або заплативши збір у відділенні банку, через мобільний додаток банку або в АЦСК – приватних компаніях, які мають дозвіл від держави випускати ЕЦП/КЕП. Електронний підпис можна тримати на комп’ютері, телефоні або флешці.

Термін дії ЕЦП/КЕП – 1 рік. Потім треба знову створювати новий ключ. Якщо ви втратили, видалили або оприлюднили файл з паролем, також потрібно згенерувати новий ЕЦП/КЕП.

Одна людина може мати одночасно кілька ЕЦП, виданих різними центрами сертифікації ключів. Також, різні ЕЦП можуть ідентифікувати людину в різних якостях: як фізичну особу, як представника юридичної особи, як фізичну особу-підприємця та ін.

Для реєстрації в системі eHealth медичних закладів, лікарів, декларацій про вибір пацієнтом лікаря, виписки електронних рецептів а також для створення договорів з НСЗУ дані, які вводяться до системи, мають бути завірені електронними цифровими підписами (ЕЦП).

Щоб скористатися електронним підписом на якомусь сайті, ви завантажуєте файл з потрібним документом і вводите пароль від ЕЦП/КЕП.

Правовий статус ЕЦП визначено Законом України «Про електронний цифровий підпис»

Переваги електронного підпису

 • Швидке оформлення самого ЕЦП/КЕП. Воно займає буквально кілька хвилин.
 • Фізичні особи, які мають ЕЦП/КЕП, можуть отримувати онлайн різні державні послуги без обов’язкового відвідування держустанов. Наприклад, укладати договори, оформляти довідки і багато іншого.
 • Не потрібно витрачати час на транспорт, черги, довге оформлення стоси паперів або постійні особисті зустрічі. Адже можна просто переслати онлайн документ разом з ЕЦП/КЕП з будь-якого гаджета.
 • Зараз вся медична документація поступово переходить в електронний формат, тому для лікарів буде великою перевагою мати свою ЕЦП/КЕП. З нею лікар може підписувати напрямки, амбулаторні карти, електронні медичні записи, медичні висновки про тимчасову непрацездатність, завіряти електронні лікарняні листи та багато іншого.
 • Тим, хто веде фінансову, бухгалтерську, податкову та будь-яку іншу звітність, буде тільки в радість оформляти всі документи в електронному вигляді без гори паперів. Плюс, це економить гроші на послугах пошти або кур’єрів.

Кому із співробітників медичного закладу необхідно отримати ЕЦП для роботи з системою eHealth?

 • Керівнику лікувального закладу (ЕЦП керівника юридичної особи) – для реєстрації медичного закладу та договорів з НСЗУ у системі eHealth;
 • Лікарю первинної ланки: сімейний лікар, терапевт, педіатр – для внесення та підписання декларацій у системі eHealth (ЕЦП фізичної особи), а для створення електронних рецептів у системі eHealth (ЕЦП працівника юридичної особи);
 • Реєстратору (ЕЦП працівника юридичної особи) – для внесення декларацій у системі eHealth.

Як правильно вибрати та де отримати ключ ЕЦП?

Ключі ЕЦП можна безкоштовно отримати від Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби України (АЦСК ІДД ДФС). Існують також інші акредитовані центри сертифікації ключів, які надають такі послуги на комерційній або іншій основі (наприклад, банк може безкоштовно видавати ЕЦП своїм клієнтам).

Повний список акредитованих центрів сертифікації ключів

Загальна інформацію про процедуру отримання ключів ЕЦП

Процедура отримання ключів ЕЦП юридичної особи

Процедура отримання ключів ЕЦП фізичної особи-підприємця

В якому вигляді видається ЕЦП?

Під час процедури формування ЕЦП генерується пара з відкритого та закритого ключів, які відповідають один одному. Відкритий ключ потрібен для перевірки автентичності цифрового підпису, і розміщується на офіційному інформаційному ресурсі.

Закритий (особистий) ключ ЕЦП записується на носій, який видається підписувачу. Це файл спеціального формату, побачити який у списку файлів можна лише якщо у налаштуваннях папок носія активовано режим відображення прихованих файлів.

ВАЖЛИВО!

Підписувач має запам’ятати пароль для доступу до свого особистого ключа. Цей пароль буде потрібно вводити під час накладання підпису. У випадку втрати пароля, відновити його неможливо, і доведеться отримувати нові ключі ЕЦП!

Як виглядає файл ЕЦП?

«Приват24»:

 • Автоматично сертифікат зберігається у папку «Завантаження»
 • Розширення файлу .jks або .dat

Податкова (АЦСК Державної фіскальної служби України):

 • Автоматична назва ключа «Key-6.dat»
 • Розширення файлу .dat

Мін’юст (органів юстиції України):

 • Для збереження файлів необхідно до унікальних імен додати прізвище підписувача, наприклад: DS_Test.p7s

МВС України:

 • Автоматична назва ключа «Key-6.dat»
 • Розширення файлу .dat

«Медок»/ M.E.Doc (АЦСК «Україна»):

 • Автоматична назва ключа «Key-6.dat»
 • Тип файлу має бути – .ZS2

Інформація про отримання КЕП від НСЗУ

Кваліфікований електронний підпис (КЕП, який раніше мав назву ЕЦП — електронний цифровий підпис) — удосконалений електронний підпис, який створюється з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису і базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа. Існують два типи КЕП: КЕП фізичної особи та КЕП співробітника організації (юридичної особи). Електронна система охорони здоров’я дозволяє лікарю підписати декларацію з пацієнтом, використовуючи його КЕП фізичної особи, однак для виписування електронного рецепта необхідний КЕП співробітника організації. Тому лікарям, які виписуватимуть електронні рецепти, необхідно мати КЕП співробітника організації. Отримання кваліфікованого електронного підпису є обов’язковою умовою, оскільки він потрібен для підписання всіх документів і звітів для співпраці з Національною службою здоров’я України та отримання прямої оплати з державного бюджету від НСЗУ.

Крок 1 Отримання електронного підпису головним лікарем

НСЗУ не підпише договір, якщо медзаклад буде використовувати:

 1. електронний підпис керівника комунального закладу (КЗ), а не комунального некомерційного підприємства (КНП);
 2. електронний підпис фізичної особи;
 3. електронну печатку.

Головний лікар має отримати (зробити) кваліфікований електронний підпис комунального некомерційного підприємства (КНП).

Ключі КЕП можна безкоштовно отримати від Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Державної фіскальної служби України (АЦСК ІДД ДФС). Існують також інші акредитовані центри сертифікації ключів, які надають такі послуги на комерційній або іншій основі. Повний список акредитованих центрів сертифікації ключів є в Електронному реєстрі суб’єктів сфери КЕП на сайті Центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України (czo.gov.ua).

Закон України від 05.10.2017 №2155-VIII “Про електронні довірчі послуги”

Постанова КМУ від 25.04.2018 № 410 “Деякі питання щодо договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій”

Крок 2 Отримання електронного підпису всіма медпрацівниками

 • Суб’єкт господарювання, який бажає укласти договір з НСЗУ, повинен забезпечити отримання кваліфікованих електронних підписів медичними працівниками, які будуть залучені до виконання договору.
 • Для цього, головний лікар комунального некомерційного підприємства (КНП) має подати списки всіх медичних працівників до одного акредитованого центру сертифікації ключів (АЦСК) для отримання ними власних кваліфікованих електронних підписів співробітників організації.
 • Електронна реєстрація працівників здійснюється після отримання електронного підпису та реєстрації керівника.

Закон України від 05.10.2017 №2155-VIII “Про електронні довірчі послуги”

Як отримати електронний підпис в Приват24

Отримати ЕЦП/КЕП можна в будь-якому відділенні Приватбанку. Але, швидше за все, зручніше буде це зробити онлайн в інтернет-банкінгу Приват24. Звісно, для цього потрібно бути клієнтом банку і користувачем його мобільного додатку.

 1. Зайдіть в свій кабінет в додатку.
 2. Перейдіть в розділ «Усі категорії (послуги)». Виберіть вкладку «Бізнес». Натисніть «Завантажити сертифікат».
 3. Вкажіть свої дані. Обов’язково перевірте чи правильно все написано! Натисніть «Дані вірні».
 4. Виберіть місце на комп’ютері або телефоні, куди завантажиться файл з ЕЦП/КЕП.
 5. Створіть пароль на цей файл. Повинно бути мінімум 8 символів, включаючи цифри і букви латинського алфавіту.
 6. Після цього на наступній сторінці введіть пароль, який прийде в СМС на ваш телефон або мобільний додаток Приват24.
 7. Поставте галочку навпроти слів «Я знайомий і згоден з Умовами та правилами надання банківських послуг і підтверджую коректність даних відправлених мною» і натисніть на кнопку «Далі». Готово!

Заявка на отримання ЕЦП/КЕП сформується автоматично. Після всіх цих дій на екрані з’явиться серійний номер вашого сертифікату. Також на електронну пошту, яку ви вказали раніше (коли вписували свої дані), прийде лист з підтвердженням випуску ЕЦП/КЕП. Пам’ятайте, що електронний ключ, отриманий в Приватбанку, дійсний протягом року.

Як отримати електронний підпис в сервісі «Дія»

 1. Зайдіть в свій особистий кабінет в додатку «Дія».
 2. Перейдіть в меню і виберіть розділ «Дія.Підпис». Натисніть кнопку «Створити».
 3. Далі ви побачите повідомлення про підтвердження особи по фото. Включиться фронтальна камера. Щоб додаток зміг вас впізнати, потрібно буде кілька разів повернути і нахилити голову в різні боки. Рекомендуємо вам робити це при хорошому освітленні. Потім з’явиться сповіщення «Дякуємо, особу підтверджено».
 4. Придумайте пароль для свого сертифіката ЕЦП/КЕП. Він повинен складатися з 5 цифр. Готово!

Як отримати електронний підпис в УкрСиббанку

 1. Виберіть будь-яке зручне для вас відділення. Зверніться до фахівця банку.
 2. При оформленні заявки потрібно вказати свої дані, а також обов’язково місто, в якому ви плануєте обслуговуватися і статус (юридична або фізична особа).
 3. Оплатіть збір за оформлення електронного підпису.
 4. Щоб отримати готову ЕЦП/КЕП, при собі потрібно мати паспорт та чисту флешку для запису ключа.

Як отримати електронний підпис в Ощадбанку

Оформити сертифікат на ЕЦП/КЕП можна тільки в тому обслуговуючому відділенні, де ви оформлювали карту (пенсійну, кредитну і т.д.).

 1. Зверніться до фахівця банку.
 2. Заповніть заявку, вписавши свої дані.
 3. Оплатіть збір за оформлення електронного підпису.
 4. Придумайте пароль для ЕЦП/КЕП.

В результаті ви отримаєте пластикову картку і готовий електронний підпис. Карта є просто доповненням до підпису і, по суті, не грає важливої ролі. ЕЦП/КЕП вам можуть переслати на вказану пошту, флешку або навіть на ваш телефон.

Як отримати електронний підпис в банку ПУМБ

На даний момент тільки юридичні особи, які мають карту в банку ПУМБ, можуть отримати посилений ключ ЕЦП/КЕП. Він дозволяє підписувати зовнішні документи (договори, звіти в податкову і т.д.).

 1. Попередньо забронюйте рахунок на сайті банку.
 2. Надайте всі необхідні документи для оформлення ЕЦП/КЕП.
 3. Виберіть будь-яке зручне для вас відділення і зверніться до фахівця банку.
 4. Оплатіть збір за оформлення електронного підпису.
 5. Придумайте пароль для ЕЦП/КЕП.

Як отримати електронний підпис в Альфа банку

Електронний цифровий підпис в додатку Альфа банку можна отримати відразу ж під час оформлення карти. Потрібно всього лише пройти ідентифікацію особи через фото (камеру) і придумати пароль для ЕЦП/КЕП.

Як отримати електронний підпис в Монобанк

Якщо ви замовляли через додаток банку якісь квитанції на електронну пошту, то ЕЦП/КЕП автоматично проставляється на всі документи. Щоб передати інформацію з програми на будь-який державний сайт, потрібно вибрати зі списку банків монобанк і скопіювати QR-код. Також керівництво Монобанку заявило, що в найближчому майбутньому додадуть можливість генерації ЕЦП/КЕП для подання податкової звітності.

Рейтинг:
(оцiнок - 3)
Оцiнити
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Напишіть комметаріі першим.