Що нового чекає на медиків у 2022-му році

Оплата медичної діяльності працівників сфери охорони здоров’я

Почнемо з питання, яке турбує усіх медичних працівників, – із зарплати. Про це часто запитували в телефонному режимі лікарі, які звертаються до нас на гарячу лінію, нашим представникам, які їздять по регіонам, а також в опитувальнику в меcенджерах Viber і Telegram.

Варто зазначити, що медичні інформаційні системи не мають чіткого алгоритму щодо пояснень цього питання для медичної спільноти. Тому що ні НСЗУ, ні Міністерство фінансів України не комунікує з медичними інформаційними системами щодо цього.

Тому ми з вами орієнтуємося на «букву закону», на ті нормативно-правові акти, які вже затверджені. У них ми можемо чітко побачити, яка зарегламентована оплата діяльності як лікарів, так і працівників середнього та молодшого медичного персоналу.

Отже, ми всі орієнтуємося на Постанову Кабінету Міністрів України від 12 січня 2022 року. Вона передбачає підвищення базового рівня заробітної плати для лікарів та медичних сестер. Варто зауважити, що йдеться лише про медичних працівників закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності. Зазначено, що крім лікарів-інтернів та професіоналів з вищою немедичною освітою, які допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я, вони отримуватимуть заробітну плату за повністю виконану місячну, тобто, погодинну норму праці, не менше 20 000 грн.

Молодші спеціалісти з медичною освітою (фахово молодші бакалаври, фахівці з початковим рівнем вищої медичної освіти, першим рівнем вищої медичної освіти і магістри з медсестринства) будуть отримувати заробітну плату не менше 13 500 грн.

Згаданий вищий рівень зарплатні не є фіксованим і може бути збільшений керівництвом, але ні в якому разі не зменшений. Ці дані вказані в Постанові і ми рекомендуємо всім ознайомитися з її положеннями.

Також у Постанові чітко прописано, що у випадку, коли працівнику буде встановлено неповний робочий день або тиждень, тобто, якщо працівник буде не в повному обсязі виконувати затверджену норму тривалості робочого часу, оплата праці здійснюватиметься пропорційно до відпрацьованого ним часу.

Нова заробітна плата формуватиметься не лише з посадового окладу. До неї входитимуть надбавки, доплати до премії за престижність лікарської праці. Обсяги додаткових виплат встановлюватиме безпосередньо керівник медичної установи.

Це основні моменти, прописані в Постанові Кабміну №2 від 12 січня 2022 року.

Як заявив нещодавно міністр Віктор Ляшко вже цього тижня НСЗУ завершила контрактування медичних закладів на 2022 рік. Кожна медустанова отримує дані про обсяги (тобто, цьогорічного) фінансування за Програмою медичних гарантій. І, як наслідок, матиме розуміння який відсоток цих коштів буде направлено у фонд оплати праці. Ті медичні заклади, які не будуть спроможні нарахувати заробітну плату в 13500 і 20000 грн, отримають дофінансування за окремим, врегульованим державою, механізмом. Однак, за словами міністра охорони здоров’я, ті лікарні, які штучно формуватимуть заборгованість, щоб отримати додаткові кошти з бюджету, будуть нести відповідальність перед законом.

Зокрема, Міністерство охорони здоров’я ініціюватиме проведення держспецслужбою перевірки кожної медичної установи, яка у своїх звітах декларуватиме неспроможність виплатити нову базову заробітну плату. Перевірки також будуть стосуватися і тих лікарень, які мають значні залишки коштів на своїх рахунках, але при цьому не спрямовують їх на фінансове забезпечення медичних працівників.

Пакети та коефіцієнти в Програмі медичних гарантій на 2022 рік

Далі поговоримо про пакети, коефіцієнти, відповідно до Програми медичних гарантій на 2022 рік. Як вже анонсувалося в різних ЗМІ, а також НСЗУ і Міністерство охорони здоров’я надсилали в заклади листи, що по кожному тарифу і тих коефіцієнтах, які затверджені по тарифах, є основний юридичний документ, в якому прописані всі ці моменти, – це Постанова Кабміну №1440 від 29 грудня 2021 року.

Всього в Програмі медичних гарантій на 2022 рік передбачено 38 пакетів. Додані нові пакети послуг, наприклад, «Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня» та «Готовність до надання медичної допомоги в умовах поширення інфекційних захворювань, епідемій та інших надзвичайних ситуацій».

Досить актуальне питання, з яким часто звертаються до нашої технічної підтримки і регіональних представників, – як вносити до медичної інформаційної системи надані послуги пацієнтам по пакету «Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня». На нашому Youtube-каналі ви знайдете інструкцію, як правильно це зробити.

Медичні записи по пакету «Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» майже не відрізняються від стаціонарних. Єдиною відмінністю є тривалість до однієї доби. Коли ви буде ставити діагнози, які входять до діагностично-споріднених груп пакету і прописані в Постанові №1440, система не показуватиме помилку, що цей стаціонарний випадок має тривалість менше одного дня. Система чітко визначатиме, що він відпадає під пакет «Хірургічні операції дорослим і дітям в умовах стаціонару одного дня».

Цього року, відповідно до Програми медичних гарантій, стане обов’язковим безоплатне проведення неонатального скринінгу всім новонародженим за 21 захворюванням.

У лютому почнеться тестування нового функціоналу щодо неонатального скринінгу і акушер-гінекологам, педіатрам, педіатрам-неонатологам буде надана можливість вносити інформацію до МІС.

Розширюється програма реімбурсації «Доступні ліки». Додаються певні групи препаратів для лікування хвороби Паркінсона та хронічних обструктивних захворювань легень.

Також буде застосовуватися у гірських регіонах підвищений коефіцієнт у розмірі 1,2 за напрямком «Хірургічні операції дорослим та дітям в стаціонарних умовах», «Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня», «Стаціонарна допомога дорослих і дітям без проведення хірургічних операцій», а також за пакетом, який включає лікування від COVID-19, пакетами амбулаторної допомоги та стоматологічної допомоги.

У Постанові чітко прописано, що запроваджуватиметься індикатор якості вакцинації для лікарів, які надають первинну допомогу. Це означає, що з 1 березня 2022 року НСЗУ оцінюватиме досягнення рівня охоплення повною імунізацією вакцини від COVID-19 для осіб від 18 років, а з 1 червня – рівень вакцинації дітей до 6 років включно, згідно з календарем щеплень. При досягненні цільових значень раз у квартал буде здійснюватися доплата до суми договору від НСЗУ.

Вводиться новий показник – мінімальна кількість наданих послуг протягом 2021 року для надання медичної допомоги при інфаркті, інсульті, а також при пологах. Тобто, мінімальна кількість наданих послуг, яка дозволяє укласти договір з НСЗУ, це:

 • 150 пологів на рік;
 • 100 пролікованих інсультів;
 • 50 пролікованих інфарктів.

При укладенні договору із закладами на надання медичної допомоги у складних неонатальних випадках буде враховуватися такий показник як «переведення немовлят до іншої лікарні» чи перинатального центру. НСЗУ не укладатиме договори з надавачами, які здійснили більше 30% переведень.

Капітаційна ставка, тобто, оплата первинці за деклараціями, в 2022 році затверджена на рівні 786,65 грн. Це на 135 грн більш, ніж минулого року.

Тут варто розуміти, які є коефіцієнти за декларації відповідно до різних вікових груп:

 • від 0 до 5 років – 2,465;
 • від 6 до 17 років – 1,356;
 • від 18 до 39 років – 0,616;
 • від 40 до 64 років – 0,739;
 • понад 65 років – 1,232.

Також до тарифу на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги, які надані пацієнтам, що подали декларації понад ліміт, застосовуються різні коефіцієнти залежно від рівня перевищення ліміту. З ними можна ознайомитися в п.21 Порядку Постанови №1440.

Новий функціонал у 2022 році

Цікавим питанням є який новий функціонал очікується в 2022 році не лише в медичній інформаційній системі Health24, а загалом на державному рівні в ЕСОЗ.

Нещодавно була проведена зустріч з представниками різних МІС та Міністерства охорони здоров’я, Міністерства цифрової трансформації, ДП «Дія», НСЗУ та ДП «Електронне здоров’я». Нам, як спільноті інформаційних медичних систем, зробили презентацію з топ пріоритетних напрямів, які будуть запроваджені в електронній системі охорони здоров’я в 2022 році.

Першим пунктом від міністра Віктора Ляшка прозвучало те, що основним пріоритетним напрямом в ЕСОЗ на 2022 рік є оптимізована, раціоналізована стабільність роботи всієї електронної системи охорони здоров’я. Головний напрям – це стабілізація всього ЕСОЗ, налагодження їхніх серверів та передачі даних від МІС до Центральної бази даних Електронної системи охорони здоров’я.

Генерування нових COVID-сертифікатів

У лютому планується затвердження функціональної можливості генерувати нові COVID-сертифікати. До них будуть включені дані про бустерну і додаткову дози вакцини. Візуально друкована версія нічим не відрізнятиметься від існуючої наразі версії. Лише до таблички введених вакцин буде додано пункт 3 (третя доза) або ж додаткова доза. В самому функціоналі на рівні Центральної бази даних МІС є певні зміни, які оптимізуються роботу і передачу внесених даних до COVID-сертифікатів. Зміни були внесені, щоб лікарям було простіше працювати і вносити інформацію, щоб всі процеси швидше генерувалися як на рівні центрального компоненту, так і на рівні додатку «Дія».

Подача заявки на укладання декларації в кабінеті пацієнта

У лютому-березні планується повноцінна робота кабінетів пацієнтів в МІС, де кожен пацієнт зможе переглядати свої декларації, подавати заявки на укладення декларації з лікарем сімейної медицини.

Наразі ведуться дискусії, чи буде такий функціонал в додатку «Дія». Додаткові інструкції будуть надіслані всім нашим користувачам.

Електронний рецепт на антибіотики

Одним з головних завдань Міністерства охорони здоров’я, Міністерства цифрової трансформації, НСЗУ та ДП «Електронне здоров’я» є введення нового функціоналу для всіх лікарів «електронний рецепт на антибіотики». За словами Міністерства охорони здоров’я, з 1 квітня запрацює ще одна програма з виписки електронних рецептів для того, щоб всі громадяни змогли отримувати антибіотики за електронним рецептом.

Як повідомляє Міністерство охорони здоров’я та Міністерство цифрової трансформації, новий функціонал для виписки електронних рецептів на антибіотики буде вводитися в кілька етапів. Перший етап – з 1 квітня починається обов’язкова видача електронних рецептів на препарати антибіотики. Другим етапом почнеться обов’язкова видача електронних рецептів на наркотичні препарати. З жовтня-листопада планується розробка функціоналу на рівні Центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я для видачі електронних рецептів на всі препарати, які продаються в аптеках за рецептами.

Електронні медичні висновки для водіїв

Із травня планується видача електронних медичних висновків для водіїв. Після затвердження технічного завдання ми почнемо розробку відповідного функціоналу і проведення всіх необхідних навчань.

Згода на посмертне донорство

Також з травня в Електронній системи охорони здоров’я має запрацювати функціонал під назвою «Згода на посмертне донорство». У своєму кабінеті пацієнт зможе поставити відповідну відмітку.

Стаціонар та лист лікарських призначень

З вересня планується розробка функціонального блоку «стаціонар та лист лікарських призначень». Звичайно після затвердження технічного завдання ми почнемо розробку відповідного функціоналу і проводити всі необхідні навчання.

Донорство крові

Також з вересня планується розробка функціоналу «донорство крові».

Реабілітаційна складова

З жовтня має бути запущена так звана реабілітаційна складова окремим блоком в МІСах. Функціонал для передачі даних медичної реабілітації до eHealth.

Медичні висновки про смерть

В грудні має додатися функціонал «Медичні висновки про смерть».

Модуль поставки лікарських засобів в ЗОЗ

Цього року планується запуск пілотного функціонального блоку єСток щодо модулю поставки лікарських засобів в заклади охорони здоров’я.

Ми завжди удосконалюємо нашу медичну інформаційну систему Health24. Всі блоки щодо нових функціональних можливостей описані в відео- і текстових інструкціях, які ми надаємо в довідковому центрі, а також у нашому блозі та ютуб.  Ви завжди можете звернутися до технічної підтримки безкоштовно з будь-якого мобільного (0 800 756 856). Ми проводитимемо онлайн або офлайн виїзні навчання щодо нового функціоналу. Також рекомендуємо підписатися на наші сторінки в соціальних мережах: Фейсбук, Вайбер, Телеграм, Ютуб, де ми завжди публікуємо новини, відповіді на ваші запитання тощо.

Варто згадати, що нещодавно в медичній інформаційній системі Health24 вийшло оновлення, яке економить вам час, коли ви берете в роботу направлення і гасите його діагностичним звітом, процедурою чи електронним медичним записом. Суть оновлення в тому, що при погашенні направлення не берете його в чергу, в роботу. Цих кроків тепер немає – ви відразу берете в роботу направлення і поки триває обробка вже на стороні Центральної бази даних Електронної системи охорони здоров’я, система автоматично ставить це направлення в чергу, на обробку. Ви ж в цей час можете вносити дані в заключення діагностичного звіту або дані по медичному запису, який потрібно зробити для погашення того чи іншого направлення.

Введення бустерної та додаткової дози в MIC Health24

ДП «Здоров’я» надіслали роз’яснення у всі заклади охорони здоров’я до Наказу МОЗ №2770 від 13 грудня 2021 року стосовно введення даних про бустерну та додаткову дози вакцини.

Також ви можете прочитати та переглянути інструкції в нашому блозі або на Youtube-каналі (введення додаткової дози та введення бустерної дози).

Процес аналогічний до того, як ви вводили інформацію про першу чи другу дозу від COVID-19. Змінюється лише те, що в додатковій дозі в пункті «Порядковий номер дози» ви ставити цифру 3, а при бустерній дозі вказується цифра 1. Детальніше можна прочитати в Наказі №2770 від 13 грудня 2021 року.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, в Україні дозволили бустерну дозу проти COVID-19 для всіх вакцинованих осіб віком від 18 років. Оптимальний термін вакцинації – від 6 до 9 місяців після завершення первинного курсу вакцинації, незалежно від того, якою вакциною був щеплений цей пацієнт.

Люди з ослабленим імунітетом, яким вводять додаткову дозу, теж зможуть отримати бустерну дозу, але вже через 3 місяці після додаткової дози. Оптимальний термін введення – від 3 до 6 місяців, відповідно до показань лікаря і стану здоров’я пацієнта.

Також в цьому Наказі вказано: якщо з часу завершення повного курсу вакцинації від COVID-19 минуло 6 місяців, ви можете отримати бустерну дозу в будь-якому пункті чи центрі вакцинації.

Перелік пунктів та їхні контакти можна знайти на сайті вакцинації або за телефоном гарячої лінії МОЗ щодо вакцинації 0 800 602 019.

В чому ж різниця між додатковою та бустерною дозою? Бустерна доза – це доза, яку вводять для підсилення ефективності вакцини, яка з часом знижується. Додаткова доза – це доза, яку вводять, щоб убезпечити людей, в яких через важкі хвороби дві дози вакцини можуть не дати належного захисту від COVID-19.

Лікар, який проводить вакцинацію, вносить додаткову дозу як третю дозу з 2-дозної вакцинації. Введення додаткової дози не впливає на термін дії COVID-сертифікату чи міжнародного сертифікату про вакцинацію. Додаткова доза для осіб із тяжкими захворюваннями рекомендована незалежно від того, якою вакциною робили попередні дози.

Для бустерної дози перевагу надають м-РНК-вакцинам – Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech, незалежно від того, якою вакциною була щеплена людина. Тим, хто отримав перші два щеплення вакциною CoronaVac від Sinovac Biotech, рекомендовано вводити бустерну дозу вакциною Pfizer. За відсутності мРНК-вакцин бустерну дозу можна зробити іншою вакциною згідно з дозволеними в Україні схемами.

Після введення бустерної дози можна буде отримати новий COVID-сертифікат, який буде діяти 270 днів з дати її введення. Згенерувати його можна буде в додатку «Дія» орієнтовно наприкінці січня 2022 року. З того часу буде чинним сертифікат на попередню повну вакцинацію.

В міжнародному сертифікаті буде відображатися остання отримана вакцина.

Робота зі звітами від НСЗУ

Відповідно до Постанови №1440, вносити медичні записи за звітний місяць необхідно до 5 числа наступного місяця включно. Ви будете мати, як раніше, 90 днів, щоб виправити помилки. Це можна зробити в робочий або вихідний день. НСЗУ закриває акт виконаних робіт до 5 числа наступного місяця.

Алгоритм нашої вам допомоги в цьому питанні не змінюється. Ви телефонує до нас як тільки заклад отримав цей звіт, надсилаєте його в Excel-файлі, де НСЗУ вказує які медичні записи були помічені як помилкові і по яким оплата вам не пройшла. Ми аналізуємо всі дані, зв’язуємося з потрібними лікарями, керівництвом або комп’ютерним спеціалістом і пояснюємо які медичні записи потрібно помітити як помилкові, як їх знайти, видалити в системі і як правильно оформити нові медичні записи чи звіти.

Помилок в медичних записах буває багато. Коли НСЗУ надсилає звіт в Excel-файлі з успішно внесеними даними або вказаними помилками в записах, разом з цим надсилає вкладку з описом помилок.

Відповіді за запитання

Коли буде готова форма 027?

Її підготовка вже на фінальній стадії. Наразі форма 027 проходить тестування.

Чому сімейним лікарям не платять за обстеження та лікування хворих на COVID-19?

Це напевно пов’язано з тим, чи підписаний у вашого закладу додатковий пакет по COVID-19. Це знову ж таки стосується оплат, тому це питання ви можете задати на гарячу лінію НСЗУ 1677 або зв’язатися з вашим регіональним представником.

Чи будуть шаблони направлень для лабораторних досліджень?

Так, будуть. Ми знаємо про цю потребу і наразі займаємося реалізацією цього питання. Найближчим часом буде представлений для ознайомлення даний функціонал.

Куди саме надсилати файли з помилками від НСЗУ?

Ви можете зателефонувати до нас на технічну підтримку безкоштовно з будь-якого мобільного за номером 0 800 756 856. Вам нададуть електронну пошту, ви надішлете цей файл нам і ми запустимо його обробку.

Чи оплачуються неідентифіковані пацієнти?

Так, оплачуються. Не дивлячись на те, що пацієнт неідентифікований, ви надали йому допомогу, послуги. Це буде вважатися пролікованим випадком, тому відповідно до Постанови №1411 всі надані вами послуги повинні бути оплачені державою.

За вашою минулої інструкцією при введені бустерної дози, потрібно було ставити в етапі «1», а тепер – «бустер». Всі попередні вакцинації були помилковими?

Ні, вони помилковими не будуть. Ви можете заповнювати це поле довільно або «1», або «бустер» тощо.

Відео вебінару

Рейтинг:
(оцiнок - 1)
Оцiнити
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Коментарі: 2


 1. Наталья

  Нічого не повідомили про запровадження додаткових 14 днів при патологічних пологах. Немає механізму видачі.  • Health24

   Зверніться до технічної підтримки за номером 0 800 756 856.