Paperless в медицині: Івано-Франківська лікарня практично готова працювати лише електронно (ВІДЕО)

В Україні майже не залишилося медичних закладів, які не підключені до е-Health. Більше 650 закладів охорони здоров’я України під час вибору медичної інформаційної системи надали перевагу MIC “Health 24”. Наразі у ній працюють понад 13 тисяч лікарів. В Івано-Франківській центральній міській клінічній лікарні розповіли про роботу в медичній інформаційній системі та про власні успіхи в питаннях електронізації, адже, як відомо, депаперизація системи охорони здоров’я – одна з цілей медичної реформи в Україні.

Як розповідає керівник IT-відділу медзакладу Іван Шовгенюк, з MIC “Health 24” Івано-Франківська міська лікарня працює з лютого 2021 року, до цього часу лікарі медзакладу працювали з іншими медичними інформаційними системами.

Чи складно для медзакладу перейти на нову МІС

“Вирішили пошукати для себе іншу MIC з кращим функціоналом. Деякі лікарі в тестовому режимі місяць користувалися MIC “Health 24”, потім зробили висновки, вирішили, що нам ця MIC підходить. Налаштування відбулося швидко. Усі дані успішно “мігрували” з електронної системи охорони здоров’я в MIC “Health 24”, нам не довелося додатково вносити вручну дані про наших працівників, це все було імпортовано з електронної системи охорони здоров’я автоматично протягом декількох хвилин. Ми вже могли починати роботу, справа була лише за навчанням”, – говорить

Іван Шовгенюк

Так, були сформовані навчальні групи, розклад занять за різними темами. Фахівці медичної інформаційної системи навчали медперсонал лікарні протягом п’яти днів.

“Лікарня багатопрофільна, має багато підписаних пакетів з НСЗУ, кожен лікар має якісь особливості у роботі і працює з МІС десь у якійсь частині по-різному. Тому були сформовані різні групи на різні теми. Наша лікарня нараховує більше 200 лікарів і ми їх всіх навчили роботі з МІС протягом п’яти днів за рахунок того, що організували роботу, склали графіки занять, підготували різні навчальні матеріали попередньо, розповсюдили серед лікарів через внутрішні комунікації на базі нашої IT-інфраструктури. Лікарі мали змогу ознайомитися з відеоматеріалами та іншими електронними матеріалами і вже відвідувати заняття, будучи обізнаними і готовими до теми. Крім того, заняття деякі проводилися по декілька разів і лікарі могли відвідувати заняття на одну і ту ж тему кілька разів, ставити уточнюючі запитання, між заняттями пробувати використовувати на практиці те, що їх навчили, і на наступних заняттях уточнювати питання, якщо вони виникали”, – пояснює Іван Шовгенюк.

Чому обрали MIC “Health 24”

Серед переваг MIC “Health 24” над іншими інформаційними системами керівник IT-відділу відзначає можливість лікарні самостійно вирішувати, які необов’язкові медичні документи вносити до інформаційної системи (документи, які НСЗУ не вимагає передавати до електронної системи охорони здоров’я).

“МІС не вимагає жорстко, як це реалізовано в інших медичних інформаційних системах, щоб вносилися різні медичні документи. Можливість вносити різні медичні документи існує, але перевага її в тому, що ця можливість може бути використана саме опціонально, за нашим бажанням та потребами, а не змушуючи нас вносити дані, які НСЗУ не вимагає передавати в електронну систему охорони здоров’я”, – каже керівник IT-відділу.

Також IT-фахівець зауважує про те, що в “Health 24” є досить багато різних звітів, які є значно інформативнішими і дають більші можливості вибору інформації у різних розрізах у порівнянні з іншими МІС.

“Я ознайомлювався з багатьма системами, звичайно, не усіма, за всі знати не можу, але з більшістю знайомий, то такого вибору інформації, таких звітів у різних градаціях я не зустрічав”, – зазначає Іван Шовгенюк.

Керівник IT-відділу лікарні ділиться, що під час вибору медичною інформаційної системи привабила відкритість представників “Health 24” до співпраці, зокрема, до реалізації побажань щодо функцій у системі, яких не вистачало у інших системах, що розглядала лікарня.

Анестезіолог Івано-Франківської МКЛ Христина Радомська, відгукуючись про МІС  “Health 24”, відзначає відсутність технічних труднощів під час роботи:

“У порівнянні з тим, яка у нас була система перед цим і зараз у якій працюємо, можу сказати, що ця система є більш продуманою, деталізованою і немає технічних труднощів. Тому що перед тим ми працювали в системі, і там було дуже багато технічних питань, які не залежали від лікаря. Тобто лікар міг стовідсотково зробити правильно свою роботу, але враховуючи різні технічні проблеми, перебої в роботі самої системи, сама робота могла зводитися в ноль і ти мусив її повторювати 2-3 рази.

Христина Радомська

Єдиний мінус зараз цієї системи, в якій ми працюємо, можу сказати для себе – у нас немає інструментів перевірки, чи ти правильно зробив ту чи іншу дію. Якби можна було ввести якийсь інструменти контролю для лікаря, щоб він побачив, де він допустив помилку або щоб система сигналізувала, що є неспівпадіння, я думаю, що це було б набагато простіше”, – висловлює побажання лікар.

З яким функціоналом працюють лікарі

За словами медпрацівників установи, лікарі вторинної ланки закладу використовують більшість функцій, доступних у MIC “Health 24”.

“Зокрема, створюємо направлення, робимо діагностичні звіти, завантажуємо плани лікування, діагностичні тести, лікування пацієнта до ЕСОЗ. Тобто все те, що відповідає роботі лікаря вторинної ланки”, – розповідає кардіолог Івано-Франківської міської клінічної лікарні Ілона Мартинів.

Ілона Мартинів

За її словами, на створення МВТН витрачається до 2-3 хв, найбільше часу займає підтвердження МВТН В ЕРЛН, що займає іноді навіть до доби.

Зауважимо, що підтвердження МВТН В ЕРЛН не залежить від роботи МІС, адже це компетенція Пенсійного фонду України.

“Створюємо направлення, це також процес, який не займає багато часу – до 3-4 хвилин з підписанням, з усім. Якщо це медичний запис  по консультації, то займає до 5 хвилин, небагато. Медичний запис щодо стаціонарної допомоги займає більше, тому що це об’єм інформації зовсім інший, але в принципі не є часозатратним”, – зазначає Ілона Мартинів.

Як в лікарні оцінюють медичну реформу

На думку заступника головного лікаря Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні Володимира Вовчука, медична реформа назріла давно, вона розпочалася в Україні з великим запізненням.

“Ми втратили багато часу. Вона нагальна, необхідна, тому що іншого шляху вийти з тієї прірви, в яку потрапила медицина й охорона здоров’я, не було. Тут питання далі, як ми можемо її швидко і якісно або по-іншому – з меншою кількістю помилок її реалізувати. Вона добре почалася на початку, це 2018 рік, коли первинка пішла на реформу, потім був у нас втрачений рік, нова влада, яка дуже довго визначалася, що і як робити з новою реформою, потім епідемія і все це трошки загальмувало темпи проведення реформи. Але вона продовжується і ми її оцінюємо позитивно в цілому.

Це природно, що є деякі свої нюанси, зауваження, ми ї викладаємо в НСЗУ. З нашої точки зору це такі практичні речі з точки зору лікаря, який працює “в полі”, який працює або в стаціонарі, або в поліклінічному відділені, як йому спростити роботу”, – розповідає Володимир Вовчук.

Володимир Вовчук

Коли медзаклад готовий повністю перейти на електронний документообіг

“Коли це станеться прогнозувати важко, тому що наші лікувальні заклади в Україні, якщо говорити, а деякі речі або вони будуть одночасно прийняті для усіх, або буде прийнято рішення, що окремі заклади зможуть переходити тоді, коли вони готові будуть. Нам краще варіант другий, щоб переходили заклади тоді, коли вони готові будуть, тому що ми посунулися значно вперед, за крок до того, щоб ввести електронну карту стаціонарного хворого (форму № 003/о), і щоб не чекати, коли усі підтягнуться, ми б могли швидше перейти”, – зазначає заступник головного лікаря.

За його словами, лікарня могла б протягом року перейти повністю на електронний формат роботи, це спростило б роботу медиків, які наразі виконують подвійну роботу з документацією – на паперових та електронних носіях.

“У нас стане менше паперової роботи, яка вже не є такою необхідною, тому що фіксувати дані на електронних носіях уже достатньо, на цей час уже реально, і можна забезпечити зберігання інформації, щоб її не втратити. Треба переходити, і ми, наприклад,  до року готові перейти, повністю на електронний варіант документообігу.

У нас є локальна мережа і абсолютно всі підрозділи підключені до цієї мережі. Будь-який лікар зі свого робочого місця може бачити всі дослідження, аналізи, рентгенологічні, ендоскопічні, тому що апаратура у всіх є. Ніхто не бігає, не носить швиденько на папері написаний висновок лікаря. Це те, що в нас колись було, що медсестри бігали весь час, носили. Потім це все фіксується, відповідно, друкується і вкладається в паперовий носій, але більшість – уже можна працювати на електронних носіях. Залишилося зробити кліше, там де лікарі пишуть описи, не так вже і багато залишилося”, – переконаний  Володимир Вовчук.

Рейтинг:
(оцiнок - 4)
Оцiнити
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Напишіть коментар першим.