Електронний рецепт – поширені питання

Змiст

Які саме антибактеріальні препарати будуть відпускатися за е-рецептом?

З квітня 2022 року усі ліки, що відносяться до антибактеріальних лікарських засобів для системного застосування та класифікуються за кодом АТХ – J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України підлягають відпуску за електронним рецептом за кошти пацієнта.

Чи поширюється е-рецепт на антибіотики місцевого застосування/офтальмологічні препарати?

Усі препарати, які відносяться до антибактеріальних лікарських засобів (код АТХ – J01 згідно з даними Державного реєстру лікарських засобів України), підлягають відпуску за електронним рецептом за кошти пацієнта. Ця норма стосується усіх форм антибактеріальних лікарських засобів, які підпадають під визначену групу.

У яких випадках буде здійснюватися виписка антибактеріальних препаратів за паперовим рецептом?

Виписка та відпуск антибіотиків за паперовим рецептом можлива у таких випадках:

 • якщо паперовий рецепт було виписано до 1 квітня 2022 року;
 • якщо це рецепт на ліки екстемпорального виготовлення та індивідуального використання, які пацієнти купують за кордоном;
 • у разі масової технічної аварії на стороні центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я, яка триває понад 24 години та унеможливлює виписування електронних рецептів, що підтверджується інформацією на веб-сайті системи.

Чи можна працювати з реімбурсацією за функціоналом е-рецепта?

Функціонал погашення електронного рецепта дозволить відпускати не лише антибіотики, але й здійснювати відпуск ліків за програмою реімбурсації «Доступні ліки» та «Інсуліни». Для цього потрібно буде укласти відповідний договір з Національною службою здоров’я. За більш детальною інформацією ви можете звернутися за телефоном контакт-центру НСЗУ 16-77.

Як отримати електронний рецепт за відсутності декларації з сімейним лікарем?

Пацієнт може отримати електронний рецепт на прийомі у будь-якого лікаря первинної чи спеціалізованої медичної допомоги, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Обов’язковою є умова реєстрації в ЕСОЗ. Кожен пацієнт може це зробити або, уклавши декларацію з сімейним лікарем, або зареєструвавшись у системі на прийомі у будь-якого іншого лікаря.

Який маршрут пацієнта для отримання електронного рецепта?

 1. Електронний рецепт можна буде отримати в будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Проте для отримання електронного рецепта необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я. Кожен пацієнт може це зробити або, уклавши декларацію з сімейним лікарем, або зареєструвавшись у системі на прийомі у будь-якого іншого лікаря.
 2. Якщо ви вже маєте декларацію, то при наступному візиті до лікаря, переконайтеся, що всі ваші дані внесені до системи коректно. Перевірте, чи у вашій декларації вказаний ваш діючий номер мобільного.
 3. При погіршенні самопочуття пацієнт має звернутися до сімейного лікаря. Після проведеного огляду та діагностики лікар внесе дані про стан здоров’я пацієнта в ЕСОЗ, а також зафіксує необхідні призначення у вигляді електронного рецепта. При виписці е-рецепта лікар або медсестра надрукує інформаційну пам’ятку, що містить інформацію про діючу речовину препарату, дозування, тривалість лікування та рекомендації до прийому.
 4. Також пацієнт може за необхідності отримати рецепт на антибіотик на прийомі у будь-якого лікаря спеціалізованої медичної допомоги. Умова залишається такою ж – необхідно бути зареєстрованим в ЕСОЗ.
 5. Пацієнт зможе погасити електронний рецепт у будь-якій аптеці, яка підключена до електронної системи охорони здоров’я. Протягом 90 днів пацієнт може погасити такий рецепт в аптеці. Для цього достатньо пред’явити інформаційну пам’ятку фармацевту.
 6. Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів. Пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу відповідно до свого бюджету.
 7. Також за електронним рецептом пацієнт може отримати ту кількість ліків, на яку він розраховує свій бюджет, тобто меншу, ніж виписано в електронному рецепті. Тобто пацієнт може погашати рецепт стільки разів, скільки йому потрібно в межах кількості препарату, визначеної лікарем.
 8. Якщо пацієнт має хронічні або затяжні захворювання та потребує довготривалого лікування, він може звернутися до лікаря первинної медичної допомоги, з яким уклав декларацію, задля виписки е-рецепта в зручний спосіб, до прикладу, в телефонному режимі за умови попередньо встановленого діагнозу та призначення лікування, зафіксованого в ЕСОЗ.

Чи може електронний рецепт бути виписаний на декілька препаратів?

Електронний рецепт можна виписати лише на одне найменування лікарського засобу за міжнародною непатентованою назвою препарату. Це може бути як монопрепарат, так і комбінований лікарський засіб, тобто такий, що включає дві або більше діючі речовини в одній лікарській формі.

Чи буде можливість у лікаря стаціонару виписати електронний рецепт на антибіотик?

Технічна можливість виписки електронного рецепта на антибіотики буде доступна як лікарям первинної, так і спеціалізованої й високоспеціалізованої медичної допомоги. Тобто для всіх рівнів медичної допомоги усіх форм власності. Необхідна умова – реєстрація закладу та працівників в ЕСОЗ.
Тож пацієнт стаціонару, за необхідності придбання антибактеріального лікарського засобу, зможе отримати рецепт, виписаний лікарем стаціонару.

Що робити у разі технічних збоїв, коли лікар не зможе виписати е-рецепт пацієнту?

Алгоритм дій у таких ситуаціях наступний:

 1. Необхідно перевірити спроможність власного комп’ютера та підключення до мережі Інтернет.
 2. Якщо на місці все гаразд, лікарю необхідно звернутися до технічної підтримки МІС, що встановлена в закладі.
 3. Якщо МІС не може самостійно вирішити проблему, або ця проблема знаходиться в площині ЦБД – МІС сформує необхідний технічний запит до підтримки ЦБД ЕСОЗ.
  При виникненні технічного збою в роботі ЦБД, який триває понад 24 години та унеможливлює виписування електронного рецепта, що підтверджується відповідним повідомленням на сайті системи (ehealth.gov.ua), лікар може виписати пацієнту електронний рецепт.

Додатково зазначаємо, що у разі недоступності МІС, або неможливості обміну даними між МІС та ЦБД через їх технічну несправність, або у разі відсутності відповідної технічної можливості в системі, медичні працівники зобов’язані внести записи про рецепти до Реєстру після усунення відповідної технічної несправності або після появи відповідної технічної можливості. Повідомлення про усунення технічних несправностей в ЦБД або про появу відповідної технічної можливості в ЦБД оприлюднюється на веб-сайті системи.

У випадку виписування паперового рецепту при виникненні технічного збою в роботі ЦБД, який триває більш як 24 години підряд та унеможливлює виписування електронних рецептів, після відновлення роботи ЦБД записи про рецепти щодо виписаних паперових рецептів до Реєстру не вносяться.

Яку верифікацію необхідно пройти аптечному закладу при реєстрації в ЕСОЗ?

При реєстрації нового закладу в системі необхідно пройти верифікацію з Єдиним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР), а також з ДЛС – Реєстром Держлікслужби. Це автоматичний процес, але рекомендуємо при реєстрації закладу звернути особливу увагу на коректність внесення даних. У цьому можуть допомогти представники вашої МІС.

Чи потрібно аптеці укладати договір з НСЗУ для відпуску антибіотиків за е-рецептом?

Для відпуску антибіотиків та, в подальшому, усіх рецептурних засобів, не потрібно укладати договір з НСЗУ.
Але якщо аптека бажає долучитися до участі в програмі реімбурсації «Доступні ліки» чи «Інсуліни», необхідно укласти відповідний договір з НСЗУ.

Хто може здійснювати відпуск рецептурних препаратів в аптеці?

Фармацевти є відповідальними особами за відпуск лікарських засобів у аптечних закладах. Проте в аптечних закладах, розташованих у селах, селищах та селищах міського типу, здійснювати відпуск лікарських засобів може також асистент фармацевта

Хто має здійснювати відпуск препаратів: провізор чи фармацевт?

Згідно з новими змінами у законодавстві колишня роль «провізора» наразі відповідає ролі «фармацевта». А колишня роль «фармацевта» – «асистенту фармацевта».
Саме тому фармацевти можуть здійснювати відпуск лікарських засобів в аптечних закладах. Проте в аптечних закладах, розташованих у селах, селищах та селищах міського типу, здійснювати відпуск лікарських засобів може також асистент фармацевта.

Чи передбачено часткове погашення електронних рецептів? Чи можна буде придбати меншу кількість препарату, ніж вказано у рецепті?

Так, функціонал електронного рецепта дозволяє погасити рецепт на меншу кількість лікарського засобу, ніж зазначену у рецепті. Лікар у рецепті вказує діючу речовину препарату, дозування та тривалість лікування. Натомість пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу та частково погасити рецепт відповідно до свого бюджету.

При частковому погашенні рецепта, чи можна вдруге отримати ліки, яких не вистачає, за тим самим рецептом?

Так, відпуск меншої, ніж виписано в електронному рецепті, кількості лікарського засобу здійснюється до досягнення кількості, призначеної медичним працівником. Тобто пацієнт може погашати рецепт стільки разів, скільки йому потрібно в межах кількості препарату, визначеної лікарем.

Який термін дії електронного рецепта на антибіотики для його погашення?

Термін дії електронного рецепта на антибіотики становитиме 90 днів.
У разі необхідності дозволяється виписувати пацієнтам в одному рецепті лікарські засоби (крім наркотичних (психотропних) лікарських засобів), у кількості, призначеній на курс лікування до дев’яноста днів, враховуючи норми відпуску.

Що міститиме інформаційна пам’ятка для пацієнта?

При виписці електронного рецепта лікар має надрукувати пацієнтові інформаційну пам’ятку, яка міститиме:

 • 16-значний код – номер рецепта;
 • штрих-код для сканування;
 • дату виписки рецепта та кінцеву дату;
 • прізвище та інші відомості про пацієнта;
 • назву лікарського засобу;
 • кількість лікарського засобу;
 • термін лікування пацієнта та сигнатуру;
 • відомості про лікаря та його контакти;
 • інформацію про заклад охорони здоров’я, в якому працює лікар.
Рейтинг:
(оцiнок - 5)
Оцiнити
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Напишіть коментар першим.