Як правильно витягнути кліща в домашніх умовах?

Сезон активності кліщів починається в квітні і закінчується перед початком холодів в жовтні. Велика частина прецедентів їх укусів трапляється в травні-червні. Всупереч всім міфам ці паразити не падають з дерев, оскільки не піднімаються вище одного метра. Найчастіше кліщів можна підчепити гуляючи у високій траві або біля чагарнику, тому треба бути дуже обережними під час прогулянок на відкритому повітрі.

Якщо вам не вдалося уникнути укусу кліща, то є два варіанти: піти до лікаря в найближчий травмпункт або витягнути його самостійно.

У першому випадку, лікар видалить паразита, обробить рану і відправить його в лабораторію на аналіз, щоб з’ясувати, чи не є він переносником хвороби. До травматолога або хірурга також треба звертатися, якщо ви не можете витягнути кліща самостійно, або головка залишилася в ранці. Якщо після укусу у вас піднялася температура, виникло почервоніння або припухлості в області рани, збільшилися лімфовузли, то варто відвідати інфекціоніста.

У другому випадку, треба всього лише знати кілька простих способів як дістати кліща в домашніх умовах.

Підготовка перед видаленням кліща

Щоб правильно і безпечно витягти паразита, будуть потрібні:

 • Пінцет з тонкими кінцями. Кінчики іншої форми можуть розчавити кліща.
 • Міцна нитка.
 • Спеціальний викручувач. Його можна купити в будь-якій аптеці (звичайною або ветеринарної), інтернет-магазині або супермаркеті.
 • Звичайний або інсуліновий шприц.
 • Мило і тепла вода.
 • Вата та дезінфікуюча рідина для обробки рани.
 • Рукавички.
 • Невелика ємність для зберігання кліща.

Як видалити кліща пінцетом

Вимийте руки з милом. Обов’язково одягніть рукавички і продезінфікуйте пінцет. Обхопіть кліща якомога ближче до шкіри. Обережно прокручуйте його в одному напрямку. Постарайтеся не відірвати хоботок. Не можна різко смикати, тягнути або здавлювати кліща. Після процедури помістіть паразита в ємність і продезінфікуйте руки і місце укусу.

Як витягнути кліща ниткою

Перед процедурою продезінфікуйте руки і надіньте рукавички. Візьміть нитку і зробіть петлю. Вона повинна бути якомога ближче до хоботка кліща. Натягніть нитку на паразита і закручуйте її, обережно похитуючи в сторони. Кліщ повинен повністю вийти. Після видалення обов’язково промийте руки і рану. Помістіть кліща в закриту посудину.

Як витягнути кліща викручувачем

Помийте руки з милом і надіньте рукавички. Візьміть викручувач потрібного розміру. Обов’язково простерилізуйте інструмент. Акуратно обхопіть кліща так, щоб його тільце виявилося в щілині між зубцями. Повертайте викручувач навколо осі, поки не дістанете паразита. Помістіть його в ємність. Продезінфікуйте руки і місце укусу.

Як дістати кліща шприцом

Перед процедурою продезінфікуйте руки і надіньте рукавички. Відріжте передній кінчик з носиком. Міцно притисніть шприц до шкіри. Кліщ повинен виявитися посередині. Витягайте паразита поршнем. Помістіть його в банку або пробірку. Вимийте руки і продезінфікуйте ранку.

Як витягнути залишки кліща, якщо він розірвався

Головка виглядає як чорна точка, ви відразу її помітите. Продезінфікуйте ранку. Спробуйте позбутися від неї методом видалення скалки. Простерилізуйте голку в спирті або на вогні і підчепіть головку гострим кінцем. Якщо цей спосіб вам не підходить, варто звернутися до лікаря.

Які хвороби переносять кліщі

В українських широтах поширені кілька десятків видів кліщів, які переносять близько 35 різних збудників захворювань. Найнебезпечніші дві інфекції: хвороба Лайма і кліщовий енцефаліт. Характерні симптоми кліщового енцефаліту є озноб і висока температура до 40 градусів, головний біль, нудота і блювота, порушення сну. Заразитися енцефалітом шанси невеликі, але якщо це сталося, не треба панікувати, – від цієї інфекції є вакцина.

Більшу небезпеку становить хвороба Лайма (або бореліоз). Найчастіше вона вражає опорно-рухову і нервову системи. При пізній діагностиці може перейти в хронічну форму і привести до втрати працездатності. Якщо кліщ був заражений цією хворобою, то через кілька днів на шкірі в місці укусу з’являється характерний червоний слід у вигляді кола – еритема. Іншими симптомами бореліозу є висип і підвищена чутливість шкіри, висока температура і озноб, нудота і блювота, біль в суглобах і м’язах. Ця хвороби лікується тільки антибіотиками, які після діагностики виписує лікар. Не кожен кліщ заразний, це правда. Але грати в лотерею і ризикувати своїм здоров’ям не треба.

Корисні узагальнюючі поради

 1. Кліщі не лазять вище одного метра, тому намагайтеся не заходити в високу траву без особливої необхідності.
 2. Після прогулянок у парку, пікніків на траві, поїздок на дачу завжди оглядайте себе, дитину і домашніх тварин.
 3. Збираючись на прогулянку лісом або парком, підберіть одяг, який буде щільно облягати, і головний убір. Також на тіло і всі речі нанесіть засоби проти кліщів.
 4. Ставтеся з обережністю до букетів польових і лугових квітів. Кліщі можуть ховатися між пелюсток, тому промийте квіти водою.
 5. Чіпати кліща голими руками не варто. Його слина може потрапити в маленькі порізи або ранки на шкірі.
 6. Не можна лити на укус соняшникову олію, вазелін, клей. Кліщ, швидше за все, випустить більше слини в рану і це збільшить можливість зараження.
 7. Після видалення кліща обов’язково віднесіть його в лабораторію для обстеження. Ці паразити переносять серйозні інфекції, тому не треба недбало ставитися до подібних випадків.
 8. Після укусу кліща щодня спостерігайте за самопочуттям і вимірюйте температуру протягом 2-3 тижнів. Якщо почервоніння на місці укусу довго не проходить або збільшується, з’явилася температура, головний біль або загальне нездужання, потрібно звернутися до лікаря.
Рейтинг:
(оцiнок - 16)
Оцiнити
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд
Loading...

Коментарі: 1


 1. Людмила